Youth Culinary Arts

Best of Show: Meredith Knieper

Bake Shop Award Winners

Novice, Decorated Cake: Peyton Drake

Intermediate, Decorated Cake: Eliza Latunski

Candy Class: Sara Jo Dammann

Homemade Bread Class: Meredith Knieper

Novice Baked goods

Superior: Matthew Crandell, Emma Hawkins, Tirzah Heuer, Charles Nolph, Ruby Fraelich

Blue ribbons: Aubree Bronkema, Sara Jo Dammann, Skyler Easton, Summer Fraelich, Brianne Holderbaum, Chloe Honke, Eralynne Kirkman, Anna Kurney, Lauren Gentner, Renae Holderbaum, Katelyn Kennedy, Meredith Knieper, Riley Nagel, Taylor Throne, Landon Perdue, Margaret Stone, Lindsey Washburn, Marina Perdue

Novice Cake Decorating

Superior: Peyton Drake

Blue ribbons: Emma Hawkins, Avah Palatka, Saige Stone, Gracelyn Garrison, Abrianna Nagel, Sophie Schlaack, Lindsey Washburn

Intermediate Baked Goods

Superior: Jessi Eilert, Garrett Cook

Blue ribbons: Natalie Nolph, Bailey Cummings

Advance Baked Goods

Superior: Lucy Harris, Ally Glass

Blue ribbons: Kelsey Andrykovich, Haley Bennett, Emily Crandall, Abigail Glass, David Harris, Paul Hendzel, Alex Scovill, Jackson Tillman, Grace Basso, Samantha Bukovick, Amy Glass, Marc Hendzel, Sara Long, Nathan Scovill, Mariah Byrnes

Canned Fruits and Vegetables

Superior: Charles Nolph

Blue ribbons: Ally Glass, Amy Glass, Natalie Nolph

Canned Jams and Jellies

Superior: Tirzah Heuer

Blue ribbons: Peyton Drake, Amy Glass, Samuel Nethaway, Abigail Glass, Lily Walters

Candy 1/4 Pound

Superior: Sara Jo Dammann

Blue ribbons: Ally Glass, Paul Hendzel, Marc Hendzel, Tirzah Heuer

Holiday Specialty

Superior: Marc Hendzel

Casserole

Blue ribbons: Emily Crandall, Matthew Crandall, Marc Hendzel, Paul Hendzel

Bread Making

Superior: Meredith Knieper

Blue ribbons: Emily Crandall, Matthew Crandall, Reagan Gentner, Rachel Kozlowski

Special Dietary Food Dishes

Blue ribbons: Eve Hickey, Meredith Knieper, Sara Long, Charles Nolph

Table Setting and Menu Planning

Superior: Meredith Knieper, Naia Smith

Blue ribbons: Aubree Bronkema, Sara Dammann, Lindsey Washburn, Angel Caverly, Isabell Pahl, Kyla Washburn

Youth Folk Arts and Crafts

Best in Show: Joely Angst

Hand Molded

Blue ribbons: Ashlyn Johnson, Charles Nolph

Glazed

Blue ribbon: Mallorie Pollok

Any Other

Blue ribbon: Ashlyn Johnson

Macrame

Blue ribbon: Emily Riley

Stuffed Toy

Blue ribbon: Hannah Walters

Wall Hanging

Blue ribbon: Sara Jo Dammann

Jewelry

Blue ribbon: Brynn Pangborn

Stained Glass

Blue ribbons: Hannah Walters, Lily Walters

Candle Making

Blue ribbon: Sara Jo Dammann

Mobiles

Blue ribbons: Brice Honke, Lily Walters

Painted or Decorated Clothing

Blue ribbons: Brooklyn Bentley, Marc Hendzel, Lily Walters

Handmade Greeting Card

Blue ribbons: Sara Jo Dammann, Sophia Wellman

Set of (4) Handmade Greeting Cards

Blue ribbons: Sara Jo Dammann, Savannah McVay, Onaleigh McVay

Any Other Art or Craft

Blue ribbons: Jacob Angst, Thomas Bishop, Sara Jo Dammann, Lillian Evans, Onaleigh McVay, Natalie Nolph, Grace Sayles, Alana Thomas, Elijah Walters, Lily Walters, Joseph Edington, Joshua Baldwin, Connor Cieslak

Tin Punch

Blue ribbon: Sara Jo Dammann

String Art

Blue ribbons: Aubree Bronkema, Gage Bronkema, Peyton Drake, Ally Glass, Paul Hendzel, Emily Riley

Puppet

Blue ribbon: Saige Stone

Papier-mache

Blue ribbons: Brooklynn Bentley, Andrew Bishop

Recycled Crafts

Blue ribbons: Thomas Bishop, Angel Caverly, Sara Jo Dammann, Joshua Baldwin, Joely Angst

Fly-tying

Blue ribbons: Paul Hendzel, Claire Schmidtfranz, Maria Schmidtfranz

Any Other

Blue ribbons: Thomas Bishop, Sara Jo Dammann, Hannah Walters, Lily Walters, Barrett Yoho, Brice Honke, Jordyn Pangborn

Model-Kit Only

Blue ribbons: Garret Cook, Tristan Garrison, Devan Leader

Lego Project

Blue ribbons: Carter Birchmeier, Caleb Cutler, Peyton Drake, Adam Gooding, Eve Hickey, Dylan Leader, Andrew Palatka, Autumn Pavlica, Calhoun Place, Jude Suchyta, Joshua Baldwin

Scrapbooking (Book form only)

Blue ribbon: Avah Palatka

Scrapbooking (Individual page)

Blue ribbon: Sara Jo Dammann

Youth Educational Projects

Entomology Second Year

Blue ribbon: Brynn Pangborn

Entomology Third Year

Blue ribbon: Jordyn Pangborn

Youth Photography

Best of Show: Mya LaMay

First Year

Blue ribbons: Skyler Chapman, Rebecca Deming, Katherine Knieper, Landon Perdue, Calhoun Place, Lilly Quimby

Second Year

Blue ribbons: Natalie Nolph, Isiah Pasik

Third Year

Blue ribbons: Daniel Fondren, Paige Fondren

Animals or Birds

Blue ribbons: Kelsey Andrykovich, Jared Angst, Landen Budden, Andrew Bushard, Sara Jo Dammann, Julie Dieck, Emma Edington, Paige Fondren, Aleshia Frederiksen, Marc Hendzel, Paul Hendzel, Katherine Knieper, Rachel Kozlowski, Sara Long, Emma Nichols, Kiara Nichols, Sophia Nichols, Charles Nolph, Isiah Pasik, Alexander Scovill, Samantha Snider, Emily Suggs, Faith Taylor, Alana Thomas, Lindsey Washburn, Samantha Whitehead, Zachary Wieler, Jordyn Pangborn, Brynn Pangborn

Architectural and Industrial

Blue ribbons: Landen Budden, Andrew Bushard, Clayton Cook, Garrett Cook, Alex Elford, Paige Fondren, Eve Hickey, Paige Nichols, Charles Nolph, Natalie Nolph, Isiah Pasik, Alexander Scovill, Hannah Walters

Nature

Blue ribbons: Jared Angst, Haley Bennett, Madison Bradley, Angel Caverly, Sara Jo Dammann, Julie Dieck, Emma Edington, Jamie Elford, Aleshia Frederiksen, Marc Hendzel, Paul Hendzel, Eve Hickey, Katelyn Kennedy, Brenna Kiesling, Katherine Knieper, Abigail Koenig, Allyson LaMay, Mya LaMay, Sara Long, Emma Nichols, Sophia Nichols, Charles Nolph, Isiah Pasik, Alexander Scovill, Ariana Sivyer, Sharaya Smalley, Emily Suggs, Faith Taylor, Hayven Thiel, Alana Thomas, Hannah Walters, Kyla Washburn, Lindsey Washburn, Samantha Whitehead, Jordyn Pangborn

Close-Ups

Blue ribbons: Kelsey Andrykovich, Madison Bradley, Aubree Bronkema, Clayton Cook, Sara Jo Dammann, Julie Dieck, Emma Edington, Alex Elford, Jamie Elford, Aleshia Frederiksen, Paul Hendzel, Eve Hickey, Rachel Kozlowski, Natalie Nolph, Sharaya Smalley, Emily Suggs, Hannah Walters, Lindsey Washburn, Samantha Whitehead, Brynn Pangborn, Jordyn Pangborn

Human Interest

Blue ribbons: Angel Caverly, Marc Hendzel, Rachel Kozlowski, Mya LaMay, Charles Nolph, Sharaya Smalley, Lindsey Washburn

Pictorial

Blue ribbons: Alizabeth Ariss, Madison Bradley, Clayton Cook, Garrett Cook, Sara Jo Dammann, Emma Edington, Paige Fondren, Marc Hendzel, Paul Hendzel, Eve Hickey, Katherine Knieper, Allyson LaMay, Mya LaMay, Sara Long, Matthew Nichols, William Shubitowski, Emily Suggs, Faith Taylor, Kyla Washburn, Jordyn Pangborn

Night Photography

Blue ribbons: Haley Bennett, Angel Caverly, Daniel Fondren, Natalie Nolph, Zachary Wieler

Sports

Blue ribbons: Rachel Kozlowski, Faith Taylor, Kyla Washburn, Samantha Whitehead, Brynn Pangborn

Motion

Blue ribbons: Katherine Knieper, Hayven Thiel

Youth Woodworking

Electrical Sciences

Superiors: Sara Jo Damman, Hazel Stone, Abbey Angst

Blue ribbons: Emma Hawkins, Kiara Nichols

Welding

Best In Show: Paige Nichols

Blue ribbons: Matthew Nichols

Electrical

Blue ribbons: Tanner Pylman, Elijah Walters

Youth Florticulture

Best of Show

Angel Rice

Novice

Superior: Margaret Stone

Blue ribbons: Skyler Eastman, Linnaea Griffith, Tirzah Hever, Makayla Jacobs, Angel Rice

Advanced

Superior: Amy Glass

Blue ribbons: Marc Hendzel, Paul Hendzel, Nathan Jacobs

Gladioli

Superior: Nathan Jacobs

Blue ribbons: Makayla Jacobs, Angel Rice

Dahlia

Superior: Angel Rice

Blue ribbons: Marc Hendzel, Paul Hendzel

Cut Flower Arrangement

Superior: Angel Rice

Roses

Superior: Nathan Jacobs

Blue ribbons: Makayla Jacobs

Terrarium

Superior: Abbey Angst

Herbs

Superior: Margaret Stone

Youth Horticulture

Best of Show

Abigail Glass

Novice - first entry

Superiors: Daniel Fondren, Makayla Jacobs, Angel Rice

Blue ribbons: Margaret Stone

Novice - second entry

Blue ribbons: Daniel Fondren, Colby Heuer, Makayla Jacobs, Margaret Stone

Intermediate - first entry

Blue ribbon: Gavin Heuer

Intermediate - second entry

Superior: Gavin Heuer

Advanced

Superiors: Abigail Glass, Roslin Hall, Mathan Jacobs

Blue ribbons: Ashley Glass

One of a Kind

Superior: Ally Glass

Sunflower - feed seed

Blue ribbons: Gavin Heuer

Sunflower - decorative

Blue ribbons: Gavin Heuer

Home Garden Arrangement

Blue ribbons: Nathan Jacobs, Angel Rice

Educational Project - Flowers

Blue ribbons: Amy Glass

Best Overall

Best Arrangement Exhibit: Abigail Glass

Best Vegetable Exhibit: Gavin Heuer

Best Herb Exhibit: Margaret Stone

Best Flower Exhibit: Angel Rice

Youth Creative Writing

Best of Show

Jared Angst

Superiors: Jared Angst, Hannah Walters, Morgan Gentner, Natalie Nolph

Poetry

Blue ribbons: Sarah Bishop, Sara Jo Dammann, Morgan Gentner, Marc Hendzel, Eve Hickey, Mya LaMay, Hannah Walters, Lily Walters, Samantha Whitehead

Short Story

Blue ribbons: Joshua Baldwin, Sarah Bishop, Sara Jo Dammann, Natalie Nolph, Jordyn Pangborn, Zane Rumisek

Long Story

Blue ribbons: Jared Angst, Grace Basso, Sarah Bishop, Sara Joe Dammann, Sean Dammann, Julie Dieck, Rachel Kozlowski, Allyson LaMay, Sara Long, Natalie Nolph, Zane Rumisek, Sarina Shannon, Ellexia Suchyta, Sophie Wellman

Story with Illustrations

Blue ribbons: Grace Basso, Riley Nagel

News Writing

Natalie Nolph

Youth Fine Arts

Best of Show

Julie Dieck

Superiors: Julie Dieck, Lillian Evans, Sharaya Smalley, Grace Basso (3), Gregory Henderson

Pen and ink

Blue ribbons: Grace Basso, Andrew Bishop, Sarah Bishop, Natalie Nolph

Pencils

Blue ribbons: Grace Basso, Samantha Bukovick, Rebecca Deming, Julie Dieck, Alex Elford,Logan Fraelich, Ally Glass, Gregory Henderson, Madison Inman, Riley Nagel, Sierra Smith, Hannah Walters, Lindsey Washburn, Samantha Whitehead

Colored Pencils

Blue ribbons: Grace Basso, Eve Hickey, Abigail Koenig, My LaMay, Natalie Nolph, Jordyn Pangborn, Devon Papczak, Ariana Sivyer, Sharaya Smalley, Savanna Temple, Marina Perdue

Charcoal

Blue ribbons: Abigail Koenig, Ariana Sivyer

Crayons

Blue ribbons: Grace Basso, Ashlyn Johnson

Collage

Blue ribbons: Grace Basso, Gage Bronkema, Natalie Nolph

Watercolors

Blue ribbons: Sara Jo Dammann, Jessi Eilert, Lillian Evans, Gregory Henderson, Ashlyn Johnson, Hayley Kennedy, Charles Nolph, Madison Pellman, Lily Sandlin

Chalks/ Pastels

Blue ribbons: Sarah Bishop, Samanatha, Bukovick, Joslin Jacobs, Charles Nolph, Brynn Pangborn, Ellexia Suchyta, Abigail Koenig

Oil and Acrylic Painting

Blue ribbons: Kelsey Andrykovich, Grace Basso, Sarah Bishop, Peyton Drake, Emma Edington, Jessi Eilert, Ally Glass, Emma Hawkins, Meredith Knieper, Rachel Kozlowski, Natalie Nolph, Autumn Pavlica, Madison Pellman, Maria Schmidtfranz, Jessi Shannon, Sarina Shannon, Jennah Shaw, Ariana Sivyer, Sharaya Smalley, Ellexia Suchyta, Nathan Thomas, Mikayla Wachowicz, Hannah Walters, Lily Walters, Zachary Wieler, Aubrey Fuchs

Markers

Blue ribbons: Grace Basso, Sarah Bishop, Sara Jo Damman, Alex Elford, Ashlyn Johnson, Charles Nolph, Natalie Nolph, Kiara Spencer, Ellexia Suchyta, Barett Yoho

Animated Character

Blue ribbons: Grace Basso

Any Other

Blue ribbons: Grace Basso, Andrew Bishop, Peyton Drake, Alex Elford, Ally Glass, Ashlyn Johnson, Isabell Payl, Sharaya Smalley, Hannah Walters

Youth Needlework

Best of Show

Kiara Nichols

Superiors: Kiara Nichols, Renae Holderbaum, Hannah Walters, Paige Fondren

Blue ribbons: Aubree Bronkema, Henry Kiesling, Onaleigh McVay, Gabriella Schu, Sierra Smith, Renae Holderbaum, Brenna Kiesling, Kiara Nichols, Miranda Spitler, Sara Bishop, Hannah Walters, Taylor Jacobs, Alivha Eastman, Paige Fondren, Tirzah Heuer, Lae-La Papczak, Mariah Tilson, Sophia Wellman, Sara Long, Detiny Farley, Kendall Foster, Charles Nolph, Hannah Nolph

Educational Projects

Best in Show

Jordyn Pangborn

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.